admin 19 października, 2017

Nieustannie w swoim życiu odkrywamy coś nowego, co chociaż nieznane do tej pory okazuje się być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, czy interesującym tematem. Nie inaczej jest w przypadku owocu, jakim jest liczi, bowiem roślinę tę doceniali już chińscy cesarze. Według starożytnych Chińczyków świeże owoce liczy nie tylko dodają nam siły, ale także i poprawiają nastrój. Obecni badacze potwierdzili także działanie przeciwrakowe, zaś sam owoc jest niezwykle bogatym źródłem witaminy C oraz reguluje ciśnienie krwi dzięki dużej ilości potasu. Liczi w momencie kwitnięcia zdobiły także ogrody chińskich władców. Podobno nawet sam Konfucjusz zachwycał się tą rośliną, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, jakim są właściwości owocu liczi to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Najważniejsze właściwości liczi

Chińscy naukowcy przekonują, iż ekstrakt z tego owocu jest w stanie zwalczać komórki rakowe ludzkiego nowotworu piersi. Ponadto posiada takowy wyciąg znaczną ilość związków polifenolowych, które wykazują silne działanie przeciwutleniające, a w efekcie wymiatają z organizmu wolne rodniki. Podobno wyciąg z tego owocu jest w stanie dobrze poradzić sobie także z komórkami raka wątroby. Liczi jednak ze względu na zawartość polifenoli obniża także stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji niekorzystnego cholesterolu LDL i podwyższa frakcje dobrego cholesterolu HDL, dzięki czemu zapobiega miażdżycy.

Do innych ważnych właściwości owocu liczi należą:

  • regulacja ciśnienia dzięki dużej ilości potasu (171mg/100g),
  • wzmocnienia organizmu dzięki dużej zawartości witaminy C (71,5mg/100g),

Jak obrać liczi i jak ono smakuje

Liczi jako owoc jest zdatne do zjedzenia na surowo. Jedyne co musimy zrobić, to odciąć część skórki z ogonkiem, po czym delikatnie palcami obedrzeć resztę skórki. Wtedy dostaniemy się do naprawdę słodkiego i orzeźwiającego zarazem miąższu, którego konsystencja jest ścisła. Teraz wystarczy już jedynie usunąć pestkę. Wart uwagi jest fakt, że zdjęcie skórki stwarza problemy tylko wtedy, gdy owoc jest niedojrzały.

Inne ważne fakty o liczi

Owoc, jakim jest liczi otrzymamy zarówno na bazarach jak i w hipermarketach. Jego cena to około 15-20 zł za kilogram. Należy pamiętać, by wybierać jędrne owoce po to, aby skorupka łatwo odeszła od miąższu. Trzeba je także zjeść stosunkowo szybko, gdyż po dwóch-trzech dniach zaczyna się psuć. Chociaż właściwości owocu liczi jest naprawdę wiele to warto jeszcze wspomnieć o jego zastosowaniu w kuchni. Przede wszystkim świetnie nadaje się do deserów, lodów, sałatek, mięs, ryb i owoców morza. Również przygotowanie kompotu czy soku na ich bazie jest bardzo dobrym pomysłem.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*