admin 16 listopada, 2018

Bardzo częstym problemem, z którym borykają się osoby chcące się odchudzić, jest brak motywacji do dalszego utrzymywania zasad, którymi muszą się kierować podczas tego procesu. Obserwowanie stron internetowych oraz motywacyjnych profili może pomóc tylko na krótką metę. Najważniejsze jest pokonanie własnych słabości.

Jak odnaleźć motywację do działania? Co robić, kiedy czujesz, że nie dasz rady?

Spis treści:

Czym jest motywacja i skąd ją czerpać?

Jak uczynić, aby dieta odchudzająca nie była dla nas problemem?

Co robić, aby zapał nie zniknął?

Osoby mogące pomóc – dobry dietetyk.

Czym jest motywacja?

Motywacja jest odpowiednim ukierunkowaniem działań na wyznaczony cel. Wywołana jest potrzebą jego osiągnięcia i to ona prowadzi do jego realizacji.

Wyróżnić można następujące typy motywacji:

  • Zewnętrzna, która następuje podczas stosowania np. nagród za osiągnięcie celu
  • Wewnętrzna, która opiera się na automotywacji, czyli samodzielnym wspieraniu się w dążeniu do osiągnięcia celu.

Motywację czerpać możemy z wielu źródeł, zaczynając od motywatorów w mediach społecznościowych, a kończąc na książkach dotyczących tej tematyki. Najważniejsze jest jednak, aby obrać sobie cel, który będziemy w stanie zrealizować. Nic nie powoduje takiego „kopa” do działania jak wyobrażenie sobie efektu naszej pracy.

Dlatego tak ważne jest jego ustanowienie celu, który będzie realny i będzie wymagał od nas tyle, ile moglibyśmy sobie pozwolić. Jeżeli będzie to proces dłuższy bądź trudniejszy, warto przyjąć pewne „punkty”, które będą swojego typu szczeblami na drabinie, po której wspinamy się, aby dotrzeć do celu.

Dobrym pomysłem jest także sporządzanie notatek, których sumienność będzie wspomagała naszą motywację do osiągnięcia wyznaczonego celu. Pozwolą one także na kontrolę wykonywanych przez nas działań – na przykład w przypadku odchudzania będzie to utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety.

Jak uczynić, aby dieta odchudzająca nie była dla nas problemem?

Przede wszystkim dobrym pomysłem będzie bilansowanie swojego jadłospisu przy pomocy atrakcyjnych dla nas produktów. Działający układ nagrody w naszym mózgu będzie wydzielał hormon szczęścia podczas spożywania dań o wysokiej smakowitości. Będzie to zapobiegało efektowi znudzenia dietą oraz pomoże w utrzymaniu sumienności.

Co robić, aby zapał nie zniknął?

Obserwuj osiągnięte do tej pory cele.Spójrz na swoją pracę z perspektywy czasui pomyśl o tym, jak będzie wyglądać pełne spełnienie Twoich założeń. Wizualizacja tych obrazów pozwoli na dodatkowy, regularny napływ motywacji do kolejnych kroków.

Pomóc w tym może notowanie przeprowadzonych już zmian w notatniku, który będzie nam towarzyszył podczas tego procesu.

Osoby mogące pomóc – dobry dietetyk.

Pomoc dobrego dietetyka podczas przebiegu odchudzania jest nieoceniona. Jako jego podopieczny nie tylko otrzymasz praktyczne wskazówki jak wytrwać podczas odchudzania, ale także będziesz otrzymywał dodatkową motywację poprzez wsparcie psychiczne. Jeżeli w Twojej diecie znajdują się produkty, które nie są dla Ciebie atrakcyjne, możesz się do niego zwrócić, aby zamienił je na inne.

Podczas prawidłowo przeprowadzonego procesu odchudzania oraz odpowiedniej dobranej diecie możesz zminimalizować ryzyko utracenia motywacji.

Jeżeli nie wiesz, jak poradzić sobie z dietą lub szukasz odpowiednich dla siebie przepisów, zapraszam do współpracy!

Po więcej informacji o tym, jak powinna wyglądać skuteczna dieta odchudzająca, zapoznaj się z treścią artykułu: https://michalwrzosek.pl/dieta/skuteczna-dieta/

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*