admin 4 grudnia, 2017

Kozieradka to roślina, która od tysięcy lat wykorzystywana jest z powodzeniem nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce i kuchni. Nasiona kozieradki wspomagają leczenie cukrzycy, chorób narządu wzroku oraz choroby wrzodowej. Warto również wiedzieć o tym, iż nasiona kozieradki wzmagają apetyt, pomagają załagodzić objawy menopauzy, a także mogą przyczynić się do nieznacznego powiększenia piersi. Z jakimi jeszcze problemami można sobie poradzić, sięgając po kozieradkę?

Kozieradka na trawienie, zaparcia oraz w walce z hemoroidami

Regularne spożycie nasion kozieradki wspomaga trawienie, dlatego też osoby, które mają problemy z zaparciami, powinny wprowadzić do codziennej diety wspomnianą właśnie roślinę. Warto również wiedzieć o tym, iż z uwagi na dosyć duże ilości błonnika przy pomocy błonnika można w bardzo prosty sposób oczyścić organizm z toksyn. Z kolei flawonoidy znajdujące się w kozieradce pomagają uszczelnić naczynia krwionośne, dlatego też po roślinę powinny również sięgać osoby mające zmagające się z problemem hemoroidów.

Kozieradka w walce z cholesterolem

Nasiona kozieradki zawierają bardzo duże ilości saponin steroidowych, które jak wiadomo, nasilają metabolizm cholesterolu oraz jego przemianę w wątrobie do kwasów tłuszczowych. Co jednak z tego wynika? Przede wszystkim to, iż dieta bogata w kozieradkę pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym niebezpiecznej dla zdrowia miażdżycy.

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne kozieradki

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale kozieradka, a raczej wyciąg z kozieradki wykazuje bardzo silne właściwości antybiotyczne. Wspomniany wyciąg potrafi walczyć z takimi bakteriami jak pałeczka zapalenia płuc, gronkowiec złocisty, salmonella, rzęsistek pochwowy, czy też dwoinka rzeżączki. Z tego też względu, aby uchronić się przed atakiem wspomnianych drobnoustrojów, warto wprowadzić do codziennego menu napar z korzeni, pędów lub nasion kozieradki.

Jakie inne właściwości lecznicze wykazuje kozieradka?

Osoby, które nie są zadowolone ze swojej wagi i chciałyby nieco przytyć, powinny przed każdym posiłkiem spożyć jedną łyżeczkę nasion kozieradki zmieszanych z wodą. Kozieradka nie tylko wspomaga trawienie, ale również wzmaga apetyt, dlatego tez przy jej pomocy można nieco przybrać na wadze. Niezwykle ważne jest również to, że kozieradka pobudza laktację, dlatego też karmiące matki mające z tym dosyć duży problem, powinny sięgnąć właśnie po nasiona kozieradki. Wiele osób uważa ponadto, iż regularne spożycie nasion kozieradki przyczynia się do nieznacznego powiększenia biustu, jednak aby przekonać się o tym, czy faktycznie tak jest, warto wprowadzić kozieradkę do codziennego jadłospisu.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*