
Estetyczny wygląd skóry to w dzisiejszych czasach konieczność. Niestety niekorzystne działanie wielu czynników może spowodować przeróżne problemy z cerą – od jej przesuszania czy przetłuszczania do powstawania rozmaitych zmian skórnych o charakterze łagodnym lub ostrym. Nie wszystkie problemy skórne są nam znane. Trądzik przykładowo to coś, czego większość z nas doświadczyła, ewentualnie zna kogoś, kto taki problem miał (ma) i z pewnością znany jest nam choć jeden sposób na jego leczenie. Gorzej przy niestandardowych problemach jak kaszak – czym jest i jak leczyć? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy najpierw dowiedzieć się jakie jest pochodzenie tego problemu.
Niecodzienny problem: kaszak – czym jest i jak leczyć?
Choć teoretycznie kaszak może dotknąć każdego z nas, najczęściej ma swoje źródło w jednej z poniższych przyczyn:
- Wady rozwojowe – jeśli w życiu płodowym, komórki macierzyste naszych włosów zostaną zamknięte w komórce innej tkanki, powstanie kaszaka jest niemal nieuniknione.
- Uszkodzenie mieszka włosowego – gdy mieszek włosowy zostanie zamknięty z powodu otarcia skóry, jej urazu lub rany chirurgicznej.
- Pęknięcie gruczołu łojowego – w sytuacji zamknięcia mieszka włosowego, wskutek trądziku lub innego stanu zapalnego skóry może w następstwie pojawić się kaszak.
- Podłoże genetyczne – tendencja do tworzenia się kaszaków przekazywana może być z pokolenia na pokolenie.
Wiemy już skąd się bierze kaszak – czym jest i jak leczyć? nadal pozostaje jednak dla nas zagadką.
Kaszak jest to najprościej mówiąc cysta naskórkowa, która rośnie w obrębie skóry i ma charakter torbieli. Najczęściej atakuje twarz, skórę głowy oraz kark. Wypełnia go łój oraz zrogowaciały naskórek, często także fragmenty mieszków włosowych. Kaszak rośnie, zmieniając barwę na żółtą bądź białą. Początkowo nie jest bolesny, natomiast w sytuacji nadkażenia prowadzi do bólu oraz dyskomfortu wielokrotnie pękając.
Kaszaki często znikają samoistnie, natomiast jeśli tak się nie dzieje – zwykle konieczna jest interwencja lekarza, który zleci odpowiednie kroki postępowania – zapisze leki lub wykona zabieg (bądź serię zabiegów). Nie należy samemu próbować wyciskania, przebijania czy drapania torbieli, ponieważ może to spowodować powstanie zakażenia. Samodzielnie warto wypróbować kompres ze skrzypu, ewentualnie maść krzemową. Jeśli to nie pomoże – udajmy się do specjalisty.
Znając już odpowiedź na pytanie postawione wyżej: „Kaszak – czym jest i jak leczyć?” łatwo podejmiemy odpowiednie kroki, jeśli zaatakuje on nas, lub osoby z naszego otoczenia. Warto działać jak najszybciej – im dłużej zwlekamy, tym leczenie będzie mniej przyjemne i bardziej skomplikowane.