
Aby być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem warto inwestować w jakąkolwiek formę ruchu. Sprawdzonym, bezpiecznym i przyjemnym sposobem na utrzymanie odpowiedniej sylwetki jest jazda na rowerze. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy aura pogodowa uniemożliwia nam korzystanie z jednośladu w terenie (deszcz, śnieg, wichura)? Najlepiej zaopatrzyć się w rower stacjonarny! Tylko jaki rower stacjonarny kupić? Na co zwrócić uwagę, rozglądając się za tego typu sprzętem? Czy warto inwestować w markę, a może raczej skupić się na parametrach technicznych i sposobie wykonania?
Co powinniśmy zrobić w sytuacji gdy nie wiemy jaki rower stacjonarny kupić?
Przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze potrzeby i przeanalizować dostępną na rynku ofertę. A jest w czym wybierać. Typy rowerów stacjonarnych możemy podzielić, zwracając uwagę na różne parametry. Ze względu na ustawienie ciała wyróżnia się:
- Rower stacjonarny pionowy – używając tego urządzenia, obieramy taką samą pozycję, jak przy korzystaniu z tradycyjnego jednośladu. Rower pionowy sprawdza się zwłaszcza przy ćwiczeniu mięśni ud, pośladków czy podudzi, zwiększa również pojemność płuc, natomiast niezbyt korzystnie wpływa na kręgosłup. Rowery pionowe mają zwykle stosunkowo niską cenę, są również proste w obsłudze – amatorzy będą z pewnością zadowoleni, natomiast profesjonaliści z pewnością oczekują czegoś więcej.
- Rower stacjonarny poziomy – korzystając z tego rodzaju sprzętu, przyjmujemy pozycję półleżącą. Produkt ten pozwala efektywnie ćwiczyć mięśnie brzucha. Rower poziomy polecany jest szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem, jako iż pozycja półleżąca go odciąża.Taki rodzaj sprzętu docenią również osoby starsze, z nadwagą czy te, które pracują na co dzień w pozycji siedzącej. Produkt ten jest prosty w obsłudze i stosunkowo przystępny cenowo, natomiast zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż rower pionowy.
- Rower spinningowy – zarezerwowany głównie dla kolaży, ponieważ jest przeznaczony do treningu wymagającego przyjęcia bardzo wychylonej postawy. Nie nadaje się do ćwiczeń dla osób początkujących. Tego rodzaju sprzęt jest zaawansowany w obsłudze, ze względu na większą ilość funkcji. W związku z tym, jego cena również będzie wyższa w porównaniu do rowerów pionowych czy poziomych.
Wiemy już czy potrzebujemy roweru pionowego, poziomego czy spinningowego. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, podejmując decyzję co do tego jaki rower stacjonarny kupić?
- Rodzaj wytwarzanego oporu.
Na rynku dostępne są rowery stacjonarne z mechanicznym systemem oporowym (najprostsze, najtańsze, dla początkujących, polegające na fizycznym tarciu, wytwarzające jednak spory hałas, natomiast proste przy ewentualne naprawie), magnetycznym systemem oporowym (rozwiązanie droższe, dla bardziej wymagających osób, w którym regulacja oporu możliwa jest przez hamulec magnetyczny, zdecydowanie mniej hałaśliwe) oraz elektromagnetycznym systemem oporowym (najdroższy mechanizm, o największym stopniu zaawansowania, dla bardzo wymagających, gdzie opór często dobierany jest automatycznie, natomiast naprawa mechanizmu wymaga wizyty fachowca). - Dopuszczalne obciążenie.
Sprawdźmy udźwig roweru, z którego chcemy korzystać, ponieważ zdarza się, że graniczny limit wytrzymałości urządzenia to 100 kg (zwłaszcza, jeśli decydujemy się na rower z niższej póki). - Możliwość regulacji kierownicy oraz siodełka.
Jeśli rower posiada taką możliwość – korzystanie z niego będzie o wiele bardziej wygodne, zwłaszcza gdy sprzęt przeznaczony jest dla kilku użytkowników. - Dodatkowe funkcje.
Jeśli żaden z powyższych parametrów nie pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie: „Jaki rower stacjonarny kupić?” to niewątpliwie wartościową wskazówką mogą być pozostałe funkcje sprzętu jak możliwość mierzenie pulsu, przebytej odległości, czasu jazdy, prędkości. Dzięki tego typu informacjom łatwiej będzie nam śledzić postępy treningu.