admin 6 grudnia, 2017

Kolagen to naturalne białko budujące tkankę łączną wchodzącą w skład stawów i ścięgien. Zapewnia również elastyczność i sprężystość skórze. W składzie zawiera dużą ilość glicyny i proliny. W postaci zhydrolizowanej jest świetny na stawy i pomaga w ich regeneracji.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym tkanki łącznej w ludzkim organizmie. Posiada bardzo wysoką odporność na rozciąganie i wchodzi w skład skóry, ścięgien i wiązadeł. Do jego powstawania wymagane jest stałe dostarczanie do organizmu określonego stężenia witaminy C. Wyróżnia się 8 typów tego białka, ale dla stawów najważniejszy jest typ II, występujący w chrząstkach stawowych.

Działanie kolagenu

Hydrolizowana forma kolagenu ma pozytywny wpływ na organizm ludzi, którzy mają problemy z osteoporozą i zapaleniem stawów. Zwiększa gęstość i mineralizację kości oraz niweluje ból, który wytwarza się poprzez zmiany w chrząstce stawowej. Długookresowe spożywanie kolagenu polepsza stan zdrowia sportowców. Badania wykazały, że u osób które przez pół roku spożywały 10g kolagenu dziennie zmniejszył się ból i ryzyko powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Kolagen na stawy – który najlepszy?

W sklepach można spotkać wiele różnych form kolagenu. Najlepszą z nich będzie forma zhydrolizowana, gdyż charakteryzuje się ona największą bio-przyswajalnością. Rozglądając się za suplementem diety, mającym pomóc nam ze stawami, najlepiej szukać produktu, który oprócz kolagenu zawiera również dużą ilość witaminy C (najlepiej w proporcjach 8 gram kolagenu i co najmniej 60mg witaminy C w jednej porcji). Duża część preparatów zawiera również dodatki w postaci: glukozaminy, chondroityny czy kwasu hialuronowego, które to wspomagają kondycję stawów. Obecność takich składników jest dużym plusem. Wzmacniają one działanie kolagenu i poprawiają sytuację naszych stawów.

Naturalny kolagen

Naturalny kolagen można spotkać np. w galaretce. Jego ilości są jednak znikome, a w dodatku galaretki zawierają zazwyczaj ogromne ilości cukru. Najlepiej więc skorzystać z produktu specjalnego przeznaczenia do regeneracji stawów. Zawarty w nim kolagen jest dużo bardziej przyswajalny niż ten występujący w spożywczej żelatynie, a w dodatku ma dużo więcej właściwości.

Kolagen w postaci tabletek, czy płynu?

Na rynku kolagen występuje w dwóch wersjach. W postaci sypkiej, którą można rozpuszczać w wodzie oraz w postaci kapsułek bądź tabletek. Dużo lepszą opcją jest wybór kolagenu do picia, który w takiej postaci jest dużo bardziej przyswajalny i łatwy w spożyciu.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*