
Dna moczanowa to inaczej podagra. Wywołuje ją zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie. Zwykle zajmuje ona stawy, co objawia się atakami nasilonego bólu, obrzękiem oraz ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. Kiedy choroba przybiera zaawansowaną postać, czasem dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu, a co za tym idzie – do niesprawności. Choroba może zająć również inne narządy – może prowadzić do uszkodzeń nerek, kamicy moczowej lub tworzenia się guzków dnawych w tkankach miękkich.
Dna moczanowa – przyczyny
Dnie moczanowej często towarzyszą inne choroby cywilizacyjne, na przykład: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca czy zaburzenia lipidowe. Odkładanie się kryształów moczanu sodu jest związane ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego (hiperurykemii), co jest skutkiem jego nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania go z organizmu. Jednak sama hiperurykemia nie jest jeszcze chorobą – okazuje się, że dna moczanowa rozwija się tylko u co piątej osoby, która ma zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie.
Chorobie tej sprzyjają:
- uwarunkowanie genetyczne, które powodują zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego
- płeć męska – mężczyźni chorują 7 razy częściej niż kobiety
- wiek – bardzo rzadko zdarzają się zachorowania u osób, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia. U kobiet dna występuje niemal wyłącznie po menopauzie
- dieta – spożywanie produktów bogatych w puryny (m. in. mięso, owoce morza)
- nadużywanie alkoholu (zwłaszcza piwa i silnych alkoholi, wino nie zwiększa ryzyka wystąpienia choroby)
- nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe – czyli choroby cywilizacyjne, które zwykle występują razem jako tak zwany zespół metaboliczny i znacznie zwiększają ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych
- leki – np. kwas acetylosalicylowy, leki moczopędne, cyklosporyna
- niedawny uraz lub operacja
- odwodnienie
- zakażenie
- stan po przeszczepieniu narządów
- inne ciężkie choroby (na przykład nowotwór)
Dna moczanowa – leczenie
Jest to choroba metaboliczna, której przyczyny nie potrafimy zupełnie wyleczyć. Podczas tej choroby trzeba przestrzegać odpowiedniej diety oraz przyjmować leki, które zmniejszają syntezę kwasu moczowego. Pomocne mogą być zioła, które działają moczopędnie, na przykład: liście mącznicy, liście brzozy, korzeń mniszka lekarskiego. Dieta nie powinna zawierać potraw bogatych w puryny, tj. wątróbki, kawioru, sardynek, śledzi, czekolady, kawy, orzechów. Jeśli chory ma nadwagę lub jest otyły, powinien zadbać o zmniejszenie wagi ciała. Pomocne będzie również picie dużej ilości płynów.