admin 12 stycznia, 2018

Jaskra jest częstą chorobą dotykającą głównie osób po 50 roku życia. Jet groźna, ze względu na to, że nieleczona prowadzi do ślepoty. Dodatkowo zmian wywołanych przez jaskrę nie da się w żaden sposób cofnąć. Leczenie jej, może tylko zahamować jej postęp. Terapia trwa do końca życia i wymaga systematyczności.

Przebieg jaskry

Jaskra powoduje postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Choroba powoduje stale powiększające się ubytki w polu widzenia i kończy całkowitą utratą wzroku.

Najczęstsza postać jaskry – z otwartym kątem przesączania zazwyczaj trwa bardzo długo nie będąc zauważona. Zmiany w oku i podnoszenie się ciśnienia mogą trwać miesiącami, a nawet latami, więc początkowo chora osoba może nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Jaskra występuje w obu oczach, jednak zmiany nie występują jednocześnie. Często zdarza się, że jedno oko jest już całkiem zajęte, tymczasem w drugim nie będziemy zauważać żadnych zmian. Gdy jaskra jest już w zaawansowanym stadium, pogarsza się ostrość wzroku.. Zazwyczaj to jest dopiero motywatorem, do odwiedzenia lekarza. Jest to niestety już zbyt późno, gdyż uszkodzenia w tym momencie są już bardzo duże i nieodwracalne

Jaskry nie da się wyleczyć. Nie jesteśmy w stanie przywrócić zniszczonych włókien nerwowych, nie da się więc przywrócić utraconego wzroku. Znane obecnie metody są w stanie tylko zahamować jej progres. Nie można już odwrócić jej skutków ani sprawić żeby zniknęła. Głównym celem leczenia jest utrzymanie wystarczającej ostrości wzroku do końca życia.

Leczenie jaskry

Leczenie jest bardzo trudne, Dzieje się tak głównie przez wzgląd na naszą psychikę, która słabo radzi sobie z wiadomością, że nie można już nigdy odstawić leków i nie ma co spodziewać się poprawy.

Leki należy przyjmować systematycznie, 1-2 razy na dobę. Zapomnienie o dawce leku, bądź przyjęcie go w innych godzinach może doprowadzić do zbyt dużych wahań ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wtedy choroba znów zaczyna postępować. Leki występują w postaci kropli do oczu.

Niestosowanie się do wyznaczonych pór i schematu leczenia wynika również z tego, że po zakropleniu oczu nie ma ani żadnej widocznej poprawy ani nagłego pogorszenia widzenia. Przez to chorzy nie mają motywacji do kontynuowania leczenia. Należy więc pamiętać, że nieregularne leczenie lub jego brak, powoli prowadzi do całkowitej ślepoty

Ważne informacje

Osoby chore na jaskrę powinny zgłaszać się na badania kontrolne średnio co 3-6 miesięcy. Kontrole takie są niezbędne do oceny postępu choroby i skuteczności leczenia. Leki przeciw jaskrze mają do do siebie, że z czasem tracą swoją skuteczność i co pewien okres należy zmodyfikować terapię. Jest to kolejne zagrożenie – regularne przyjmowanie leków bez kontroli lekarskiej, nie daje gwarancji zahamowania choroby. Mimo to nie warto się przejmować. Z chorobą tą można walczyć i wygrać zachowując zdolność widzenia.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*