admin 6 grudnia, 2017

W normalnej ciąży zapłodnione jajeczko przechodzi przez jajowód do macicy. Jajo przyczepia się do macicy i zaczyna rosnąć. Ale w ciąża pozamacicznej, zapłodnione jajo przyczepia się (lub implanty) do miejsca innego niż macica, najczęściej w jajowodzie. W rzadkich przypadkach implanty jaj w jajniku, szyjce macicy lub brzuchu.

Nie ma sposobu na uratowanie ciąży pozamacicznej. Nie może przekształcić się w normalną ciążę. Jeśli jajo będzie rosło w jajowodzie, może ono go uszkodzić lub rozerwać i spowodować ciężkie krwawienie, które może być śmiertelne. Jeśli kobieta ma ciążę pozamaciczną, będzie potrzebować szybkiego leczenia, aby ją zakończyć, zanim spowoduje ona niebezpieczne problemy.

Co powoduje ciąża pozamaciczną?

Ciąża pozamaciczna często jest spowodowana uszkodzeniem jajowodów. Zapłodnione jajeczko może mieć problemy z przejściem przez uszkodzony jajowód, powodując wszczepienie się jaja i wzrost w nim.

Do rzeczy, które zwiększają ryzyko uszkodzenia jajowodów i powstanie ciąży pozamacicznej, należą:

  • Im więcej kobieta pali, tym występuje większe ryzyko ciąży pozamacicznej.
  • Zapalenie miednicy mniejszej. Jest to często wynikiem zakażenia, takiego jak chlamydia lub rzeżączka.
  • Endometrioza, która może powodować blizny w jajowodach lub w ich okolicach.

Niektóre zabiegi medyczne mogą zwiększyć ryzyko ciąży pozamacicznej. Obejmują one:

  • Chirurgia na jajowodach lub w okolicy miednicy.
  • Leczenie płodności, takie jak zapłodnienie in vitro.

Jakie są objawy ciąży pozamaciczna?

W pierwszych kilku tygodniach ciąża pozamaciczna zwykle powoduje takie same objawy jak w przypadku prawidłowej ciąży, takie jak brak miesiączki, zmęczenie, nudności i ból w piersiach.

Kluczowymi oznakami ciąży pozamacicznej są:

  • Ból miednicy lub brzucha. Z początku może być ostry z jednej strony, a następnie rozprzestrzeniać się przez brzuch. Może być gorzej, gdy kobieta się porusza lub nadwyręża.
  • Krwawienie z pochwy.

Jeśli kobieta uważa, że jest w ciąży i ma te objawy, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W jaki sposób diagnozuje się ciążę pozamaciczną?

Badanie moczu może wykazać, że jest ciąża. Aby dowiedzieć się, czy występuje ciąża pozamaciczna, lekarz prawdopodobnie wykona:

  • Badanie miednicy, aby sprawdzić rozmiar macicy i poczuć wzrost lub tkliwość w brzuchu.
  • Badanie krwi, które sprawdza poziom hormonu ciąży (hCG). Ten test powtarza się 2 dni później. Podczas wczesnej ciąży poziom tego hormonu podwaja się, co 2 dni. Niski poziom sugeruje problem, taki jak ciąża pozamaciczna.
  • Ten test może pokazać zdjęcia tego, co jest w brzuchu kobiety. Przy pomocy ultradźwięków lekarz zazwyczaj widzi ciążę w macicy 6 tygodni po ostatniej miesiączce.

Ciąża pozamaciczna może być leczona w jeden z następujących sposobów:

Metotreksat może być podawany, co pozwala ciału wchłonąć tkankę ciążową i może uratować jajowód, w zależności od tego, jak daleko zajdzie ciąża.      Jeżeli jajowód zostanie rozerwany lub pęknięty i zacznie krwawić, może być konieczne usunięcie części lub całości. W takim przypadku krwawienie należy natychmiast przerwać i konieczna jest operacja w trybie nagłym.

Można wykonać zabieg laparoskopowy w znieczuleniu ogólnym. Procedura ta obejmuje chirurga używającego laparoskopu do usunięcia ciąży pozamacicznej i naprawy lub usunięcia dotkniętego jajowodu. Jeśli ciąży pozamacicznej nie można usunąć laparoskopowo, można wykonać inną operację zwaną laparotomią.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*