admin 8 maja, 2020

Wiele osób od lat zmaga się z problemem chrapania, który uniemożliwia im wręcz normalne funkcjonowanie na co dzień. Chrapanie powoduje, że dana osoba nie wysypia się, przez co jest notorycznie zmęczona i obolała – to z kolei może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdy na przykład kierowca zasypia w trakcie prowadzenia pojazdu, lub też podczas wykonywania obowiązków w pracy jest rozdrażniony i ma problemy z koncentracją. Zazwyczaj chrapanie dotyczy głównie mężczyzn, chociaż również kobiety zmagają się z tym – dosyć drażliwym dla nich – problemem. U kobiet dolegliwości wynikają głównie z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie odpowiednich badań. Oczywiście właściwa diagnoza i poznanie konkretnej przyczyny chrapania jest niezbędne do leczenia również w przypadku mężczyzn.

Chrapanie – do jakiego specjalisty się udać?

Zazwyczaj większość osób udaje się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, jednak i tak pacjent otrzyma skierowania do laryngologa, która przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci różnego rodzaju badania, aby postarać się, określić powód notorycznego chrapania. Okazuje się bowiem, że diagnoza nie jest wcale takie łatwa i często nie udaje się znaleźć konkretnej przyczyny problemów ze snem u danego pacjenta. Czym właściwie jest chrapanie i kiedy pojawiają się drażliwe i charakterystyczne dźwięki? Dolegliwości wynikają z utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, a wśród głównych przyczyn chrapania można wymienić, m.in. obniżone napięcie mięśni języka i gardła, polipy nosa, przerost migdałków, zaburzenie drożności nosa, nadmierna otyłość, używki (alkohol, papierosy). 

Dlaczego leczenie chrapania jest tak istotne? 

Przede wszystkim najważniejsze powinno być zdrowie osoby zmagającej się z problemem chrapania, ponieważ okazuje się, że w niektórych sytuacjach wydawane w nocy dźwięki są objawem poważnej choroby, choćby groźnego dla życia bezdechu sennego. Właśnie dlatego tak istotna jest właściwa diagnoza! Chrapanie często jest powodem do żartów, jednak tak naprawdę nie można lekceważyć problemu i zawsze lepiej sprawdzić, czy jest to normalne, czy jednak może dana osoba zmaga się z jakimiś poważnymi dolegliwościami. Kolejna kwestia to notoryczne przemęczenie w ciągu dnia, które również stanowi spore zagrożenie. Przez dłuższy czas po prostu nie da się tak funkcjonować, gdy niemal co chwilę człowiek zmaga się z bólami mięśniowymi i potrzebuje odpoczynku. Ostatnim powodem, który powinien być brany pod uwagę w trakcie leczenia to oczywiście ratowanie związku – dla niektórych może wydawać się to całkiem zabawne, ale naprawdę istnieją małżeństwa, które śpią w osobnych pokojach właśnie ze względu na zbyt głośne chrapanie małżonka. Okazuje się, że głośność wydobywanych z gardła dźwięków mogą dochodzić nawet do 90 dB! Jest to porównywalne do ulicznego hałasu.

Popularne sposoby na chrapanie

Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju gadżetów i preparatów, które mają na celu zniwelować problem chrapania. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny i to, co pomogło danej osobie, niekoniecznie sprawdzi się u kogoś innego. Jednak z całą pewnością warto testować i próbować różnych rzeczy, zanim pacjent zdecyduje się na ostateczne oraz inwazyjne rozwiązanie, jakim jest operacja chirurgiczna. Wśród najbardziej znanych metod na walkę z chrapaniem można wymienić takie jak:

  • higiena snu, czyli zapewnienie najlepszych warunków w sypialni, m.in. poprzez zakup płaskiej, wygodnej poduszki,
  • przyjmowanie pozycji bocznej lub na brzuchu w trakcie snu,
  • zrzucenie zbędnych kilogramów,
  • ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów,
  • przetestowanie ogólnodostępnych plasterków, opasek i zacisków na nos,
  • regularne zażywanie naturalnych i w pełni bezpiecznych preparatów, które posiadają w swoim składzie cenne składniki, wpływające pozytywnie na gardło oraz przegrodę nosową (poprzez nawilżenie i poprawę napięcia) – produkty dostępne są w formie pastylek, a także sprayów.

 

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*